Przepisy nie pozwalają na żonglowanie wydatkami między firmami
Przedsiębiorca, który nieruchomość kupioną na kredyt wnosi aportem do spółki w zamian za udziały, traci prawo do wrzucania odsetek w swoje koszty.
Spór w sprawie dotyczył prawa do kosztów w PIT za 2009 r. Z akt wynikało, że podatnik jest przedsiębiorcą, a jego jednoosobowa firma zajmuje się działalnością deweloperską. W kwietniu 2013 r. złożył korektę PIT-36L za 2009 r. wyjaśniając, że pierwotnie nie wykazał w nim jako kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu. Był to kredyt zaciągnięty na zakup nieruchomości zabudowanej blokiem mieszkalnym.
Fiskus nie uwzględnił skutków podatkowych korekty. Zauważył, że nieruchomość, na którą został zaciągnięty kredyt, została wniesiona przez przedsiębiorcę do spółki komandytowo-akcyjnej jako aport, w zamian za udziały. W konsekwencji, odsetki zapłacone przez przedsiębiorcę nie mogą być jego kosztem podatkowym. Jak tłumaczyli urzędnicy, wniesiona aportem do spółki nieruchomość, pomimo że została wykazana w ewidencji środków trwałych jednoosobowej działalności gospodarczej skarżącego, po aporcie nie była już środkiem trwałym jego przedsiębiorstwa. Nie może w dalszym ciągu stanowić źródła przychodów tej jednoosobowej działalności. A skoro tak, to zapłacone po przeniesieniu własności nieruchomości na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta